Lidové kroje (II. A)

V jedné hodině děti narazily na sousloví „lidový kroj“. Protože neznaly jeho přesný význam, rozhodli jsme se tomuto tématu věnovat pár hodin.

V dílně čtení se s pojmem seznámily. Dozvěděly se, že kroje jsou charakteristické pro každý kraj a vyznačují se nezaměnitelnými prvky (například druhem výšivky, krajky, barvy použitého materiálu). Děti již ví, že kroj se často dědil a stále dědí z generace na generaci. Zjistily, že je možno rozpoznat kroje pracovní od svátečních, svatebních nebo obřadních. Jinak vypadá kroj pro svobodné, jinak pro vdané a ženaté. V současné době se u nás kroje sice již běžně nenosí, ale stále se oblékají ke slavnostním a významným příležitostem.

Poté, co děti nastudovaly lidové motivy a vzory, vytvořily návrhy na ženský i mužský kroj.

Obohaceni různými informacemi děti vědí, že kroj zůstává trvalou hodnotou a je součástí dědictví národa. Každý, kdo jej nosí, je na to náležitě hrdý.

Jana Bergerová, třídní učitelka