Výuka 9. ročníku od 11. května 2020

Vážení rodiče žáků 9. ročníku,

jak již jistě víte z médií, vláda ČR svým usnesením č. 491 ze dne 30. dubna 2020 rozhodla o tom, že od 11. května 2020 bude možná osobní přítomnost žáků 9. ročníku, a to za účelem přípravy na přijímací zkoušku na střední školu.

Jejich docházka do školy nebude povinná, bude probíhat ve skupinách v maximálním počtu 15 žáků.

Bude probíhat 2x týdně vždy od 8.00 do 8.45 hodin. Obsahem bude učivo z předmětů přijímací zkoušky, cílem je příprava na přijímací zkoušku.

On-line výuka, kterou jsme spustili od 4. května 2020 bude probíhat ve stávajícím režimu s minimálními změnami.

Abychom mohli organizačně vše připravit, potřebujeme od Vás následující kroky:

1. Svůj zájem o docházku svého dítěte do školy jste povinni vyjádřit do 7. května 2020 – oznamte prosím tuto skutečnost na e-mail roman.navratil@zspruhonice.cz. Složení skupin je neměnné po celou dobu. Pamatujte prosím na to, že žáka nelze zařadit do školní skupiny později, než k 11. 5. 2020.
  2. Při prvním vstupu do školy předloží zákonný zástupce žáka vyplněné a podepsané Čestné prohlášení. Toto prohlášení najdete ZDE a vytištěné ve vestibulu školy.

Uvědomujeme si, že Vaše rozhodování nebude jednoduché. Přikládáme proto stručný výběr pravidel, která jsme dostali od MŠMT (jejich plná verze ZDE):

Osoby s rizikovými faktory

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo následující rizikové faktory:

1. Věk nad 65 let s přidruženými chronickými chorobami.
  2. Chronické onemocnění plic (zahrnuje i středně závažné a závažné astma bronchiale) s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou.
  3. Onemocnění srdce a/nebo velkých cév s dlouhodobou systémovou farmakologickou léčbou např. hypertenze.
  4. Porucha imunitního systému, např.
    • při imunosupresivní léčbě (steroidy, HIV apod.),
    • při protinádorové léčbě,
    • po transplantaci solidních orgánů a/nebo kostní dřeně,
  5. Těžká obezita (BMI nad 40 kg/m2).
  6. Farmakologicky léčený diabetes mellitus.
  7. Chronické onemocnění ledvin vyžadující dočasnou nebo trvalou podporu/náhradu funkce ledvin (dialýza).
  8. Onemocnění jater (primární nebo sekundární).

CO dělat v případě, že žák patří do rizikové skupiny

Do rizikové skupiny patří žák, který osobně splňuje alespoň jeden bod (2–8) uvedený výše nebo pokud některý z bodů naplňuje jakákoliv osoba, která s ním žije ve společné domácnosti..

Doporučuje se, aby zákonní zástupce zvážili tyto rizikové faktory, pokud žák patří do rizikové skupiny, a rozhodli o účasti žáka na vzdělávacích aktivitách s tímto vědomím.

Cesta do školy a ze školy

• Žák je povinen mít zakrytá ústa a nos ochrannými prostředky.
  • Žák je povinen dodržovat odstup 2 metry v souladu s krizovými nebo mimořádnými opatřeními (není nutné např. u doprovodu žáka/členů společné domácnosti).

Příchod ke škole a pohyb před školou

• Před školou má žák povinnost dodržovat odstupy 2 metry v souladu s krizovými nebo mimořádnými opatřeními (není nutné např. u doprovodu žáka/členů společné domácnosti).
  • Pro všechny osoby nacházející se před školou platí povinnost zakrytí úst a nosu.
  • Žáci se budou organizovat do skupin tak, jak budou následně společně ve třídách.
  • Žáci nebudou do školy vstupovat samostatně, budou vyzvednuti pověřeným pedagogickým pracovníkem.

Vstup do budovy školy

• Vstup je umožněn pouze žákům.
  • Všichni žáci i zaměstnanci školy nosí ve společných prostorách roušky (chodby, toalety, šatny).
  • Každý žák bude mít s sebou na den minimálně 2 roušky a sáček na uložení roušky.
  • Žák je povinen dodržovat stanovená hygienická pravidla; jejich opakované nedodržování, po prokazatelném upozornění zákonného zástupce žáka, je důvodem k nevpuštění žáka do školy, resp. k vyřazení žáka ze skupiny či přípravy.

V budově školy

• Žáci a jejich skupiny se budou po škole přesouvat tak, aby byly minimalizovány kontakty jak mezi skupinami, tak jednotlivci.
  • Pokud to bude možné, budou žáci trávit přestávky venku. Před opuštěním třídy si všichni žáci na celou dobu mimo třídu nasadí roušky.
  • Toalety budou vybaveny nádobou na dezinfekci a jejím dávkovačem a jednorázovými papírovými ručníky.

Ve třídě

• Neprodleně po přezutí, případně po příchodu do třídy, musí každá použít dezinfekci na ruce. Doporučuje se i předchozí umytí rukou (důkladně 20 až 30 sekund vodou a tekutým mýdlem).
  • Složení žáků se stanoví předem a je neměnné.
  • Maximální počet žáků ve skupině je 15 žáků s tím, že v jedné lavici bude sedět jeden žák.
  • V průběhu pobytu ve třídě nemusí žáci ani pedagogičtí pracovníci nosit roušku, pokud je zachován rozestup 2 metry (nejméně 1,5 metru). Pokud dochází k bližšímu kontaktu (např. při skupinové práci), musí se roušky nosit i ve třídě.
  • Při sejmutí si každý žák ukládá roušku do sáčku.
  • Žáci si po každém vzdělávacím bloku vydezinfikují nebo umyjí ruce ve své třídě.
  • Ve třídě se bude často větrat (minimálně jednou za hodinu po dobu 5 minut).

Při podezření na možné příznaky COVID-19

• Nikdo s příznaky infekce dýchacích cest, které by mohly odpovídat známým příznakům COVID-19 (zvýšená tělesná teplota, kašel, náhlá ztráta chuti a čichu, jiný příznak akutní infekce dýchacích cest), nesmí do školy vstoupit.
  • Pokud žák vykazuje některý z možných příznaků COVID-19, škola jej umístí do samostatné místnosti a kontaktuje zákonné zástupce žáka s ohledem na okamžité vyzvednutí žáka. O podezření informuje škola spádovou hygienickou stanici. Ostatní žáci ze skupiny se umístí do jiné místnosti nebo se změní aktivita na pobyt venku s povinným nošením roušky, dokud není známý stav indisponovaného žáka.

Čestné prohlášení ZDE (PDF)

Plná verze materiálu MŠMT ZDE (PDF).

Ester Santolíková Štorková, ředitelka školy